Skip to main content

Blefaroplastyka — kiedy zdecydować się na zabieg plastyki powiek?

Zabieg plastyki powiek to proces, który pozwala na przywrócenie estetyki twarzy, jednak często przeprowadzany jest także ze względów zdrowotnych — w celu poprawy pola widzenia. Obecnie istnieje duży wybór placówek, w których można wykonać zabieg blefaroplastyki. Myślisz o korekcie powiek, ale masz jeszcze drobne zawahania? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i rozwiej swoje wszelkie wątpliwości!

Zabieg blefaroplastyki - poznaj wskazania do zabiegu

Jakie są wskazania do zabiegu blefaroplastyki?

Zabieg blefaroplastyki, czyli korekty powiek wykonywany jest głównie ze względów estetycznych. W wyniku postępujących procesów starzenia skóra traci swoją elastyczność i ulega rozciąganiu, przez co nadmiar tkanki skórnej opada w dół, tworząc tak zwane worki pod oczami. Innym wskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego jest opadanie powiek, jest spowodowane uszkodzenia nerwu w wyniku choroby, czy wypadku. W każdym z przypadków warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Proces realizowany przez Klinikę Chirurgii Plastycznej Powiek, jest dokładnie opisany na stronie internetowej plastykapowiekgdansk.pl, która mieści się w Gdańsku przy ulicy Zakoniczyńskiej 18.

Jak wygląda zabieg?

Pod pojęciem zabiegu blefaroplastyki kryją się dwa różne procesy — plastyka powiek górnych oraz plastyka powiek dolnych. W każdym z tych przypadków operacja przebiega w odmienny sposób. Niezależnie od tego, czy zabieg dotyczy dolnych, czy górnych powiek, proces trwa około godziny i jest przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym. Operacja odbywa się w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w klinice.

  • Plastyka powiek dolnych - polega na oddzieleniu tkanki skórnej od dolnego brzegu oczodołu. Nadmiar skóry ulega redukcji, podobnie jak część mięśnia okrężnego, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko wywinięcia powieki. Jeżeli zachodzi taka konieczność, usuwa się także nadmiar tkanki tłuszczowej. W kolejnym kroku nacięcia są zszywane. Dużą zaletą jest fakt, że ślady po zabiegu są praktycznie niewidoczne.
  • Plastyka powiek górnych - polega na usunięciu fragmentu skóry oraz mięśnia okrężnego w wyniku nacięcia górnej fałdy powieki, tuż ponad brzegiem rzęsowym. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, usunięciu ulegają również przepukliny tłuszczowe. Blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne gołym okiem, ponieważ znajdują się w fałdzie powieki.

Jak przebiega zabieg plastyki powiek górnych i dolnych?

Jakie efekty przynosi zabieg korekcji powiek?

Blefaroplastyka pozwala na przywrócenie powiekom dawnej, w pełni zdrowej i estetycznej formy. Dzięki zabiegowi pacjent skutecznie i trwale pozbędzie się problemu opadających powiek, co z pewnością wpłynie pozytywnie zarówno na wygląd twarzy, jak i wzmocni samopoczucie psychiczne. Osoby, które interesuje plastyka powiek dolnych w Gdańsku, z pewnością zainteresuje fakt, że zabieg chirurgiczny uznawany jest za najskuteczniejszą i najtrwalszą metodę usuwania problemów z powiekami.

Jak powinny wyglądać przygotowania do blefaroplastyki?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu, blefaroplastyka wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaczynamy od wizyty (konsultacji) u lekarza — specjalista przedstawi pacjentowi specyfikę zabiegu, odpowie na wszelkie pytania, rozwieje wątpliwości, a ponadto wykona podstawowy wywiad odnośnie stanu zdrowia osoby zainteresowanej zabiegiem.

Aby przystąpić do zabiegu korekty powiek, konieczne jest wykonanie podstawowych badań, czyli morfologii, poziomu elektrolitów i glukozy we krwi oraz czasu krzepnięcia krwi. Pacjent w dniu zabiegu powinien być w pełni zdrowy, a na okres dwóch tygodni przed korektą powiek należy odstawić wszelkie leki wpływające na krzepliwość krwi.

Jak długo czeka się na efekty korekty powiek?

Kto najczęściej decyduje się na zabieg blefaroplastyki?

Wśród pacjentów, którzy decydują się na zabieg plastyki powiek, przeważają panie, choć w ostatnich latach widoczny jest wzrost zainteresowania tą tematyką także u mężczyzn. Najczęściej korekcję powiek wykonuje się u osób w dojrzałym wieku, u których widoczne są zmiany wynikające z procesu starzenia.

Oczywiście wiek nie jest w tym przypadku czynnikiem determinującym, bowiem zdarzają się również znacznie młodsi pacjenci. W większości przypadków decydują się oni na zabieg blefaroplastyki przez wzgląd na problem opadających powiek, który bywa częstym czynnikiem obniżenia samooceny, czy pogorszenia komfortu psychicznego.