Skip to main content

Czy pierścionek może uczulać? - Alergia na biżuterię

Pierścionki są uwielbiane przez kobiety. Ten prosty element wygląda niezwykle estetycznie, wyszczupla dłoń i nadaje charakteru całej stylizacji. Na rynku można znaleźć wiele różnych pierścionków, które wykonane są z różnych materiałów i różną techniką. Wielu mężczyzn chętnie kupuje właśnie pierścionki jako prezent, jednak jak się okazuje, pojawia się w tej kwestii jeden problem. Niektóre kobiety cierpią bowiem na dokuczliwe dolegliwości, które spowodowane są noszeniem pierścionków. Takie problemy objawiają się zaczerwienieniem skóry lub swędzeniem. Jeżeli zostaną zaobserwowane takie właśnie objawy, warto się im lepiej przyjrzeć, by wyciągnąć odpowiednie wnioski. 

biżuteria Kraków

Jakie są najczęstsze objawy uczulenia na biżuterie?

Uczulenie na biżuterie może objawiać się zaczerwienieniem skóry, swędzeniem, czernieniem miejsca, gdzie noszony jest pierścionek, czy ogólnym dyskomfortem. Dolegliwości skórne wywoływane przez biżuterie nazywane są przez specjalistów wypryskiem kontaktowym. Na samym początku pojawiają się zazwyczaj drobne i pojedyncze grudki, które zaczynają swędzieć, a z czasem zmieniają się w dużo większe ogniska rumieniowe. Wyprysk kontaktowy to zjawisko, które powstaje poprzez kontakt z biżuterią wśród osób, które są uczulone.

Jak uniknąć alergii na biżuterie?

Aby uniknąć alergii w wyniku noszenia pierścionka, dobrze jest uważnie obserwować zmiany zachodzące na skórze, powstające w wyniku noszenia pierścionków wykonanych z różnych materiałów. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii, warto również zapatrzać się w biżuterię od sprawdzonego sprzedawcy takiego jak np. Jubilera Łodzińscy, który oferuje biżuterię ze złota i srebra najwyższej jakości, dzięki czemu zawiera mniej składników, które mogą podrażnić skórę. Aby dobrać idealną biżuterię, warto przeczytać artykuł Jak mierzyć pierścionki?, gdzie wytłumaczono, jak dobrać idealny rozmiar biżuterii na palec. Z pewnością zdecydowanie się na wysokiej jakości biżuterię, może przyczynić się do tego, że nie dojdzie do wystąpienia objawów alergicznych.

pierścionek z brylantem

Co wywołuje uczulenie na biżuterię?

Uczulenie na biżuterię jest oczywiście wywoływane przez materiał, z jakiego jest ona wykonana. Najczęściej objawy pojawiają się w momencie, gdy mamy do czynienia z pierścionkiem, który wykonano ze złota lub ze srebra. Objawy dla tych materiałów są praktycznie identyczne. W przypadku złota dużo częściej do występowania zjawisk alergicznych dochodzi zimą niż latem. Srebro natomiast często wywołuje uczulenie, gdy dochodzi do kontaktu z innym czynnikiem zewnętrznym, takim jak np. słona woda. Co ciekawe uczulenie na złoto występuje dużo częściej wśród mieszkańców pochodzących z terenów rozwiniętych ekonomicznie. Kolejnym materiałem, który wywołuje uczulenie, jest nikiel, który spotkać można w pierścionkach posrebrzanych lub pozłacanych. Objawy uczulenia na nikiel to najczęściej silne swędzenie oraz zaczerwieniona skóra. Uczulona na nikiel skóra może się z czasem również złuszczać i prowadzić do dolegliwości przewlekłych.