Czym jest Disulfiram?
Uzależnienie od alkoholu to problem, z którym boryka się spora część społeczeństwa. Samodzielne próby wyjścia z nałogu kończą się jednak z reguły porażką i powrotem do dawnych, szkodliwych nawyków. Jedynie skuteczna terapia pozwala na efektywną walkę z alkoholizmem. Może ona przybierać postać implantacji Disulfiramu, znanego szerzej pod nazwą wszywki alkoholowej. Co warto o nim wiedzieć? Najważniejsze informacje na ten temat zebraliśmy w poniższym artykule.
Co to jest Disulfiram?
Disulfiram to współcześnie jeden z najbardziej znanych, a zarazem cenionych środków farmakologicznych, wspierających efektywnie walkę z alkoholizmem. I choć jego historia rozpoczęła się już w latach 40-tych ubiegłego wieku, to właśnie dziś święci on prawdziwe tryumfy wśród osób, zdecydowanych powrócić na drogę trzeźwości, nie tylko w Polsce, ale również i na całym świecie. Jeśli więc interesuje Cię np. implantacja wszywki alkoholowej w Dublinie, koniecznie sprawdź proponowaną stronę, na której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Warto wiedzieć jednocześnie, że substancja czynna leku nie wpływa w żaden sposób na codzienne funkcjonowanie. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, co wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami.
Czym grozi spożycie alkoholu przy wszywce alkoholowej?
Aby zrozumieć, jak działa Disulfiram, warto odnieść się do mechanizmu rozkładu alkoholu w organizmie. Za cały proces odpowiada dehydrogenaza alkoholowa, czyli enzym, który przekształca etanol w aldehyd octowy. To substancja bardzo toksyczna, a zarazem szkodliwa dla naszego organizmu. W kolejnym etapie aldehyd octowy zmieniany jest w kwas octowy, który następnie jest rozkładany do postaci, pozwalającej na jego usunięcie z organizmu, za co z kolei odpowiada dehydrogenaza aldehydowa. Disulfiram blokuje jej wydzielanie, co z kolei hamuje metabolizm alkoholu. W konsekwencji jego połączenie z substancją czynną leku powoduje:
- ból i zawroty głowy o bardzo dużym nasileniu,
- kołatanie serca,
- nudności i wymioty,
- uderzenia gorąca.
Wszystkie powyższe objawy nazywane są reakcją disulfiramową, a stopień ich nasilenia uzależniony jest w znacznej mierze od ilości wypitego alkoholu.
Jak wygląda implantacja Disulfiramu?
Pod nazwą tzw. wszywki alkoholowej kryje się jałowa tabletka, umieszczana pod skórą w niewidocznym miejscu. O tym, jak wygląda taki zabieg, przeczytasz więcej a artykule, umieszczonym na stronie https://www.helpmewithalcohol.eu/pl/disulfiram-ile-kosztuje-wszywka-alkoholowa-i-jej-implantacja/, do którego przeniesiesz się po kliknięciu w podany link. To właśnie z niego dowiesz się również, ile kosztuje implantacja Disulfiramu. Co ważne, cena obejmuje nie tylko ingerencję lekarza, ale również i wcześniejszą konsultację. To właśnie w jej trakcie warto zadać wszelkie nurtujące pytania, by rozwiać ewentualne wątpliwości. Sam zabieg zamyka się na ogół w 20 minutach i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co eliminuje ryzyko bólu czy dyskomfortu, odczuwanego przez pacjenta.
Czy Disulfiram to skuteczne narzędzie w walce z uzależnieniem?
Wszywka alkoholowa stanowi element tzw. terapii awersyjnej. Opiera się ona na lęku przed przykrymi dolegliwościami, które pojawiają się po spożyciu alkoholu, co skłania uzależnioną osobę do zachowania abstynencji. Jak nietrudno się domyślić, to spore wsparcie w walce z nałogiem. Jej powodzenie uzależnione jest jednak od wypracowania mechanizmów, pozwalających na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami bez konieczności sięgania po napoje wyskokowe. Temu z kolei powinna służyć psychoterapia, którą warto połączyć z implantacją Disulfiramu, by kompleksowo wspierać drogę do trzeźwości.
Jakie są przeciwwskazania do wszywki alkoholowej?
Disulfiram to niezwykle skuteczna broń w walce z alkoholizmem. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać. Na liście najczęściej wymienianych przeciwwskazań do zabiegu znaleźć można przede wszystkim:
- choroby wątroby i nerek,
- ciężkie choroby serca,
- zaburzenia psychiczne,
- uczulenie na aktywny składnik leku,
- ciążę i karmienie piersią.
Co więcej, alkohol należy odstawić już na 24 godziny przed zabiegiem, co stanowi bezwzględny warunek do jego przeprowadzenia. Jeśli to możliwe, warto również poddać się odtruciu alkoholowemu, by w pełni przygotować się do rozpoczęcia terapii.