Skip to main content

Czym jest przepuklina i jak ją leczyć?

Przepuklina w medycynie to nazwa patologicznego uwypuklenia, które pojawia się w jednej z części ciała człowieka. Wśród różnego rodzaju przepuklin, zdecydowanie dominują te, które występują w obrębie brzucha. Wbrew powszechnemu mniemaniu, pojawiają się one wyjątkowo często i dotykają zarówno osób starszych, jak i tych znacznie młodszych, a nawet niemowlaków. Czym jest przepuklina, kiedy skontaktować się z lekarzem i jak ją leczyć?

Co to jest przepuklina?

Przepuklina jest efektem wystawania poza ścianę mięśni czy tkanek jednego z organów wewnętrznych naszego organizmu. Najczęściej problem ten dotyczy jamy brzusznej, a konkretnie obszaru, znajdującego się pomiędzy klatką piersiową, a biodrami. Jak pokazują statystyki, przepuklina dotyka nawet 20% społeczeństwa. Wśród nich zdecydowaną większość, bo aż 70% wszystkich przypadków, stanowią przepukliny pachwinowe. Tutaj z kolei wyróżnia się przepuklina pępkowa, pachwinowa oraz pooperacyjna.

Dlaczego powstaje przepuklina?

Przyczyna powstawania przepuklin nie została jeszcze do końca wyjaśniona. Wiadomo natomiast, że ryzyko powstania tego rodzaju schorzenia wzrasta wraz z upływem kolejnych lat i dotyczy głównie mężczyzn. Przepuklina może być również wrodzona. Za czynniki, sprzyjające powstaniu i rozwojowi przepukliny, uznaje się także m.in. uciążliwe zaparcia, ciężką pracę fizyczną, długotrwały kaszel, prostatę, nadwagę i otyłość oraz gromadzenie się płynu brzusznego. Na powstanie przepukliny zdecydowane bardziej narażone są osoby uzależnione od nikotyny oraz zmagające się z mukowiscydozą.

Jakie są czynniki ryzyka, przyczyniające się do rozwoju przepukliny?

Czynniki ryzyka związane są przede wszystkim z rodzajem schorzenia. U małych dzieci, operacja przepukliny pępkowej jest z reguły konieczna kiedy urodziły się one przed terminem i miały niską maskę urodzinową. Przepuklina pachwinowa z kolei dotyczy osób starszych, głównie mężczyzn oraz osób uzależnionych od nikotyny. Czynnikiem ryzyka jest w tym przypadku również okres ciąży, przedwczesny poród oraz przewlekłe zaparcia. Jedynym rodzajem przepukliny, której przyczyny powstania nie stanowią tajemnicy, jest przepuklina pooperacyjna. To efekt źle przeprowadzonej operacji, pojawiający się z reguły pomiędzy 3 a 6 miesiącem od jej zakończenia. Takim problemom sprzyja również nadwaga, ciąża i intensywna aktywność fizyczna w okresie pooperacyjnym.

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej i pępkowej?

Najczęstszym objawem przepukliny jest guzek, pojawiający się po skórą. Jeśli problem dotyczy np. przepukliny pachwinowej, guzek najłatwiej wyczuć w trakcie wstawania, gdyż podczas odpoczynku może on zanikać. Dopiero większe przepukliny mogą powodować dyskomfort. Z tego powodu mniejsze guzki są czasem lekceważone, choć sytuacja taka nie powinna mieć miejsca. Wspomniana już przepuklina pachwinowa powstaje nagle (np. po intensywnym treningu) lub jest ona skutkiem patologicznego procesu, trwającego nawet kilka tygodni. Najczęstszymi objawami przepukliny pachwinowej są: wybrzuszenie w okolicy pachwin, ból i ucisk w tym obszarze ciała, a czasem nawet ucisk i dolegliwości bólowe jąder. Przepuklina pępkowa powstaje natomiast wówczas, gdy jelita wydostają się w okolicę pępka przez ścianę brzucha. Dotyczy ona głównie niemowląt i jest widoczna przede wszystkim w trakcie płaczu. To jedyny rodzaj przepukliny, który może samoistnie zaniknąć po upływie dwóch lat życia dziecka.

Jak leczyć przepuklinę?

Przepuklinę leczy się operacyjnie z wykorzystaniem laparoskopu bądź endoskopu lub też w trakcie tradycyjnej operacji. To właśnie ten ostatni sposób wybierany jest najczęściej, choć nigdy nie wiadomo, czy zabieg przepukliny pachwinowej lub jakiejkolwiek innej przepukliny przyniesie pożądane skutki, a problem nigdy nie powróci. Niemniej jednak schorzenia tego nie można lekceważyć, a jego pojawienie się powinno być sygnałem do kontaktu z lekarzem, który zleci diagnostykę i poinformuje o dostępnych metodach walki z zaistniałym problemem.