Skip to main content

Dlaczego badanie morfologiczne jest tak ważne?

Kluczem do prowadzenia zdrowego trybu życia jest odpowiednia profilaktyka. Jednym ze sposobów na to, aby dowiedzieć się więcej o ewentualnych schorzeniach, są podstawowe badania profilaktyczne. Na ich podstawie można ustalić stan zdrowia naszego organizmu. Jednym ze sposobów takich badań jest morfologia krwi. Wykonywana jest ona na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu, po uzyskaniu odpowiedniego skierowania na badania. Na marginesie należy dodać, że istnieje także opcja uzyskania prywatnego skierowania na takie badania, jednakże ma to wadę polegającą na konieczności uiszczenia odpowiedniej opłaty. Chcąc dokonać samej tylko morfologii krwi nie jest to jednak cena wygórowana, ponieważ oscyluje w granicach 20-30 złotych. Jednym z pytań, które regularnie zadają pacjenci, jest jak często wykonywać morfologię krwi. Nie ma sztywnej reguły w tym zakresie. Lekarze zalecają, aby badanie takie było wykonywane co roku, chyba że wcześniej wyjdą na jaw jakieś nieprawidłowości.

Profilaktyczne coroczne badania krwi

Co można ustalić wykonując badanie?

Chorobą cywilizacyjną jest bez wątpienia miażdżyca, której źródła leżą w bardzo wysokim poziomie cholesterolu. Morfologia krwi pozwala ustalić zatem poziom "złego" oraz "dobrego" cholesterolu. Przypomnieć należy, że to właśnie on odpowiada za wczesne zgony w wyniku zawałów, czy udarów mózgu. Badanie pozwala także ustalić m.in. poziom białych i czerwonych krwinek, poziom TSH odpowiedzialnego za pracę tarczycy, stężenie kwasu moczowego, którego za wysoki poziom prowadzić może do groźnej hiperurykemii (tzw. podagry). Nie może umknąć naszej uwadze, że po uzyskaniu dodatkowego skierowania lub zapłaceniu stosownej opłaty istnieje także możliwość dokonania dodatkowych badań, ukierunkowanych na konkretne schorzenia. Dla przykładu można wymienić chociażby badanie hormonu anty-TPO.

Jak wygląda badanie morfologii krwi?

Przebieg badania jest bardzo prosty i jest wykonywane praktycznie "od ręki" w gabinecie zabiegowym. Należy się stawić na czczo (podstawowe badania profilaktyczne często taki wymóg narzucają), najlepiej we wczesnych godzinach rannych, zarejestrować się i czekać w kolejce. Następnie obsługa zaprosi pacjenta do pomieszczenia, w którym dokona krótkiego wywiadu, a następnie za pomocą strzykawki pobierze próbkę krwi. Na końcu do ranki po igle zostanie przyłożony wacik, z którym to pacjent opuszcza pomieszczenie, do czasu zatamowania krwawienia, co z reguły trwa około 3 minut. Po badaniu pacjent jest wolny. Próbka krwi jest przesyłana do laboratorium, a wyniki można odebrać już na następny dzień w przychodni. Niektóre laboratoria, tak jak Centrum medyczne Zawiercie, dają możliwość wysłania wyników badań tego samoego dnia w godzinach wieczornych poprzez adres e - mail.

Morfologia krwi w

Co zrobić, gdy już masz wyniki badań?

Po skonsultowaniu wyników, lekarz winien zalecić, jak często wykonywać morfologię krwi oraz jakie dodatkowe podstawowe badania profilaktyczne pacjent powinien wykonać dodatkowo. Podczas wizyty lekarz pierwszego kontaktu podejmie także decyzję, czy skierować pacjenta na badania specjalistyczne. Należy pamiętać, że morfologia krwi jest nieocenionym badaniem, które potrafi zawczasu wykryć groźne schorzenia naszego organizmu, dlatego nie należy bagatelizować roli, jaką odgrywają one w naszym życiu. Zadbaj zatem o swój organizm i nie zapominaj, że sam odpowiadasz za własne zdrowie.