Skip to main content

Jak dobrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny?

Dla wielu odpowiedzią na to pytanie będzie że nie mają dostatecznej wiedzy na ten temat i nie wiedzą jak to zrobić. Większość specjalistów fizjoterapii, ortopedów a także wykwalifikowanych opiekunów osób starszych stanowczo odradza samodzielną decyzję i zakup takiego sprzętu do rekonwalescencji lub ułatwienia opieki nad osoba starszą. Stanowczo podkreślają że w tym temacie powinna być przeprowadzona dogłębna konsultacja ze specjalistą w danej dziedzinie i to on powinien podjąć decyzje o przeznaczeniu jak i funkcjonalności danego sprzętu. Oczywiście  mówimy tutaj o profesjonalnym sprzęcie rehabilitacyjnym, ponieważ sprzęt typu opaski usztywniające, uciskowe lub stabilizacyjne można zakupić osobiście w każdej aptece z pomocą personelu. 

Na co zwracamy uwagę przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego.

Każdy z nas jest narażony na różnego rodzaju urazy, wypadki lub złamania kości dlatego dobrze dobrany sprzęt pozwoli nam na szybki powrót do pełnej sprawności naszego organizmu. Lekarz, fizjoterapeuta  powinni zadecydować jaki rodzaj sprzętu będzie adekwatny do stopnia uszkodzenie lub urazu którego doznaliśmy. Miejscem gdzie możemy znaleźć potrzebne zaopatrzenie jest sklep internetowy ze sprzętem medycznym. Decydując się na zakup winniśmy brać pod uwagę jakość materiału z którego jest  wykonany sprzęt, do czego ma służyć. Ważnym czynnikiem który należy brać pod uwagę jest jego funkcjonalność. Należy zwrócić uwagę na możliwość transportu, przechowywania lub składania np. wózka inwalidzkiego do samochodu. Warto brać pod uwagę cenę i parametry danego sprzętu. Ponieważ na rynku funkcjonuje tak wiele sklepów i mamy tak duży wybór sprzętu że możemy się zorientować w promocjach ale również czy dany sklep oferuje lub ułatwia zakup sprzętu rehabilitacyjnego z dopłatą środków z NFZ. Niebagatelną zaletą przy wyborze odpowiedniego sprzętu będzie miało serwisowanie go przez sklep oferujący taki asortyment.

Dobór sprzętu rehabilitacyjnego a uraz.

Podstawą decyzji jest konsultacja ze specjalista. Ograniczona mobilność będzie wymagała innego rodzaju sprzętu dla osób młodych po urazach kręgosłupa a innego dla starszych wiekiem. Odpowiedni sprzęt dla każdego posiada sklep medyczny Patronus, którego oferta znajduje się na stronie https://patronus-med.pl/sklep/. Łóżko musi mieć inne funkcje dla chorego leżącego, inne dla osoby która używa łóżka do masażu. Inny sprzęt rehabilitacyjny będzie używany dla sportowców po  kontuzjach, inny dla ludzi którzy nie uprawiają sportu. Nie sposób wymienić wszystkich czynników które musimy brać pod uwagę.

Seniorzy a odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Nie sposób pominąć tutaj seniorów, którzy z upływem lat są skazani na używanie sprzętu pomagającemu w ich codziennym życiu. Sprzęt dla seniora dobieramy pod kontem jego mobilności (kule, balkoniki, stabilizatory),używania sprzętu do ćwiczeń (piłeczki żelowe, jeżyki) unieruchomieniu ( łóżko, wózek inwalidzki, fotel pionizujący) lub zapobieganiu np. odleżynom do czego można użyć specjalistycznych materacy. Dla każdego rodzaju niepełnosprawności można dobrać odpowiedni sprzęt w odpowiednio wybranym sklepie który oferuje doradztwo na najwyższym poziomie.