Skip to main content

Jak wybrać dobry dom seniora? Czym się kierować przy wyborze?

Poszukiwanie dobrego domu opieki dla współmałżonka, rodziców czy też innego bliskiego nam seniora nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Na współczesnym rynku pojawia się coraz więcej ofert z prywatnych domów opieki. Oferują one swoim podopiecznym cały szereg różnorodnych atrakcji, połączonych ze świadczeniem w pełni profesjonalnej opieki oraz możliwością wykonywania zabiegów, bez konieczności opuszczania placówki. W tak dużej ilości ofert łatwo się pogubić. Podpowiadamy więc, na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając tzw. drugi dom dla starszej osoby i jak dokonać najlepszego wyboru w tym zakresie.

Dom seniora Holi-Care Tarnów

O co trzeba zapytać, wybierając dom opieki dla starszej osoby?

Wybór domu opieki dla seniora nie powinien być przypadkową decyzją, podjętą pod wpływem impulsu. Takie poszukiwania należy bowiem rozpocząć znaczne wcześniej i z wyprzedzeniem dokładnie sprawdzić placówkę, którą chcemy wybrać. Można to zrobić jeszcze zanim przyjedziemy na miejsce. Warto wcześniej prześledzić stronę internetową potencjalnego domu opieki i zapoznać się dokładnie z jego ofertą. To jednak jeszcze nie wszystko. Nie można również zapomnieć o konieczności zapoznania się z opiniami o danym miejscu, które wystawiane są na różnego rodzaju portalach. Dzięki temu możemy dowiedzieć się sporo o jakości opieki i komforcie, zapewnianym podopiecznym w danej placówce. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny dom opieki, należy zadzwonić do niego, by zadać kilka pytań. Można wówczas dopytać o dokładną lokalizację, liczbę wolnych miejsc w placówce oraz proces, związany z przyjęciem nowego podopiecznego. Podczas takiej rozmowy należy również dowiedzieć się, jakie są koszty pobytu w placówce oraz z jaką ofertą wychodzi ona do osób starszych. Jeśli warunki nam odpowiadają, możemy już umówić się na wizytę na miejscu.

Dom seniora Tarnów

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w placówce?

Przed podjęciem decyzji, konieczne jest odwiedzenie domu opieki dla seniorów. Niekiedy bowiem zdarza się, że zdjęcia ze strony internetowej nijak mają się do zastanej na miejscu rzeczywistości. W trakcie takich odwiedzin należy sprawdzić, czy w ośrodku usunięte zostały wszelkie bariery architektoniczne oraz jak wyglądają pokoje, w których mieszkają seniorzy. Nie bójmy się zapytać o specjalne materace czy wyposażenie łazienek. Na miejscu można zweryfikować również świadczoną tutaj opiekę. Warto skupić się wówczas na opiece medycznej, podawaniu leków, zabiegach i częstotliwości odwiedzin lekarza. W tym momencie istotne będzie również dokładne zapoznanie się ze wszystkimi warunkami, zawartymi w umowie. Na koniec można również zapytać, w jaki sposób starsze osoby spędzają w placówce czas wolny. Istotne są bowiem różnorodne zajęcia, które wypełnią długie dni. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na aktywność ruchową, ale również i możliwość kontaktu z rodziną, która powinna mieć możliwość odwiedzania seniora jak najczęściej.