Skip to main content

Jak zrekonstruować płatki uszu po tunelach?

Kształt małżowiny usznej jest unikalny dla każdego człowieka. Już od wielu lat ta część ciała służy nie tylko jako element zewnętrznego narządu słuchu, ale również jest wykorzystywana do noszenia różnego rodzaju ozdób. Stanowią one manifestację stylu i urozmaicenie codziennego wyglądu. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy oczekiwany efekt znacząco rozmija się z rzeczywistością, a naruszona małżowina wygląda nieestetycznie?

Czy można dokonać korekty naderwanej małżowiny usznej?

Kolczyki już od dziesięcioleci zdobią nasze uszy. W ostatnich latach jednak dużą popularnością zaczęły cieszyć się tzw. tunele, czyli rozszerzone otwory o różnej wielkości. Są one umieszczane najczęściej w małżowinach, gdyż ten fragment ciała nie posiada chrząstki, przez co jest znacznie bardziej elastyczny. Niestety, bardzo często zdarza się, że oczekiwany efekt znacznie różni się od zaistniałego stanu rzeczy. Duże i ciężkie ozdoby nadrywają małżowinę. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do przerwania jej struktury. Zrezygnowanie z tuneli również nie jest łatwym wyzwaniem. Po wyjęciu ozdoby, małżowina jest nieestetycznie rozciągnięta, co znacząco wpływa na wygląd zewnętrzny ucha, a więc i całej twarzy. Naprzeciw tego typu problemom wychodzi dziś medycyna estetyczna, oferując skuteczny zabieg, polegający na korekcji płatków usznych.

Klinika chirurgii plastycznej uszu Derm-Estetyka

Plastyka płatków uszu – na czym polega zabieg?

Medycyna estetyczna wyróżnia kilka technik operacyjnych, związanych z plastyką uszu. Odpowiednią metodę dobiera chirurg w trakcie wstępnych kwalifikacji do zabiegu. Wszystkie jednak sprowadzają się do opracowania oraz resekcji skóry. Zakończeniem jest natomiast zszycie rany tak, by nie pozostawiła ona widocznych blizn. Zabieg, związany z plastyką płatka ucha, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa niespełna godzinę. Chirurg na ogół stosuje drobne szwy, co ma na celu ograniczenie powstawania blizn. Są one zdejmowane już na pierwszej wizycie kontrolnej, która ma miejsce po 7 dniach. Co ważne, plastyka ucha nie jest zabiegiem inwazyjnym. W praktyce oznacza to, że pacjent nie wymaga hospitalizacji, a rekonwalescencja jest stosunkowo krótka. Należy jednak powstrzymać się od ponownego przekłucia ucha przez okres przynajmniej 3 miesięcy od dnia zabiegu.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Plastyka płatka ucha jest wykonywana na ogół z powodów estetycznych. Na taką decyzję wpływają przede wszystkim różnorodne defekty w tym obszarze ciała. Należą do nich m.in. zbyt duże małżowiny uszne, ale także rozerwanie płatka ucha czy jego deformacja. Na zabieg bardzo często decydują się również osoby, które usunęły z małżowiny tunele. Co ważne, osiągnięte w ten sposób efekty utrzymują się przez długi czas i nie zachodzi konieczność powtarzania zabiegu. Ostateczne efekty widoczne są dopiero po zagojeniu rany, choć poprawa wyglądu następuje bezpośrednio po jego zakończeniu.