Skip to main content

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Dwudziesty pierwszy wiek to rozkwit nowej choroby cywilizacyjnej pod nazwą depresja. Przez wiele lat problemy natury psychologicznej były często mocno bagatelizowane i nie brane na poważnie, co prowadziło do wielu tragedii. Obecnie świadomość ta wzrasta, ludzie coraz mniej bagatelizują objawy depresji i człowiek nie zostaje z tym sam. Psycholodzy oraz psychiatrzy nie wywierają już wśród ludzi takiego postrachu jak kiedyś, a ludzie coraz częściej przekonują się do tego, żeby ze swoimi problemami udać się do odpowiedniego specjalisty. W artykule chciałbym spróbować odpowiedzieć na pytanie zawarte w nagłówku, kiedy do psychologa a kiedy do psychiatry?

Psycholog Beata Załucka-Gosk

Kiedy może pomóc psycholog?

Psychologa powinniśmy traktować jako lekarza, specjalistę pierwszego kontaktu. Tak jak do lekarza rodzinnego chodzimy z przeziębieniem, katarem oraz kaszlem, w celu przypisania leków, które mają nie dopuścić do eskalacji wirusa lub przeziębienia. Tak do psychologa powinniśmy udać się w razie znacznego obniżenia swojego nastroju, nadmiernego stresu oraz w razie problemów, z którymi ciężko jest nam sobie poradzić. Jak przeczytamy na stronie https://www.pomocwlabiryncie.plpomoc psychologiczna powinna pomóc radzić sobie z codziennymi problemami z rodziną, współpracownikami lub znajomymi. Często pomoże znaleźć rozwiązanie w sytuacjach w, których sam/sama nie potrafisz nic wymyślić". Psycholog nauczy cię jak radzić sobie z codziennym stresem, pokaże ci metody, których możesz używać w momencie, w którym jesteś narażony na nadmierny stres. Jeśli psycholog oceni, że Twój stan to początek depresji, tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego lekarza, który w razie poważniejszego problemu wysyła nas do specjalisty, wyśle nas do Psychiatry.

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Psychiatrę, przywołując poprzedni przykład z lekarzem, można nazwać w pełnym tego słowa znaczeniu, specjalistą. Do niego należy się zwrócić po wcześniejszej konsultacji z psychologiem lub bezpośrednio jeśli problem urósł już do rozmiarów, w których pojawiają się lęki, bezsenność oraz myśli samobójcze. Psychiatra jako jedyny lekarz oraz specjalista od zdrowia psychicznego ma prawo wypisać nam leki oraz zwolnienie lekarskie. Tak jak do psychologów coraz częściej łatwo nam jest się przekonać, gdyż występują oni w każdej sferze naszego życia. Mają wielki udział przy sporcie, każda drużyna piłkarska, każdy zawodnik lub skoczek narciarski odbywa regularne konsultacje z psychologiem w celu otrzymania porad, jak radzić sobie z nadmiernym stresem lub strachem. Tak w przypadku psychiatrów ta świadomość jest jeszcze zbyt mała przez częste, mocno zacofane echa przeszłości. Psychiatra nas nie oceni, z góry nie skreśli, jedynie pomoże lub da nam szansę na rozwiązanie naszego problemu, określając indywidualny dla każdego pacjenta cykl leczenia. W dodatku nie musimy obawiać się tego, że nasze problemy wyjdą na światło dzienne, gdyż psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska.

Dziewczyna z depresją

Sposoby leczenia depresji przez psychiatrę

Jak psychiatrzy leczą depresję? Są trzy różne drogi leczenia depresji, które są dobierane zgodnie ze stanem pacjenta oraz indywidualną oceną psychiatry. Jedną z nich jest leczenie za pomocą psychoterapii, która może nam pomóc w przypadku początkowego stadia depresji, gdy nie jest ona jeszcze tak bardzo nasilona. Psychoterapia jest to leczenie depresji, problemów za pomocą rozmowy. Nie można jednak utożsamiać tego z rozmową przy kawie z najbliższymi, gdyż psychiatra nie będzie nam mówił komplementów, nie będzie nas trzymał za rękę oraz nie będzie naszym przyjacielem. Jest on od tego, żeby zbadać nasz problem od kompletnych podstaw oraz przyjrzeć się jemu z każdej strony, żeby zrozumieć jego przyczynę i spróbować nauczyć się radzić sobie z podobnymi sytuacjami. Rozmowę psychoterapeutyczną możemy utożsamiać z zabawą dziecka w piaskownicy, które pilnuje rodzic. Psychoterapeuta jest osobą odpowiedzialną przy której uczymy się nowych rozwiązań w bezpiecznej atmosferze, żeby później z nowymi umiejętnościami wyruszyć w świat.

Farmakologiczne leczenie depresji

Drugim sposobem jaki możemy wyróżnić jest farmakologiczne leczenie depresji. W tym przypadku, często również dochodzą do nas głosy przeszłości, które mówią, że antydepresanty są szkodliwe oraz uzależniające. W prawdzie kiedyś tak było, lecz obecnie ten problem nie istnieje. Trzecim sposobem leczenia depresji jest wykorzystanie dwóch poprzednich metod. Taka terapia w przypadku osób poważnie chorych jest najbardziej skuteczną oraz efektywną opcją ze wszystkich możliwych.