Skip to main content

Kiedy nie można korzystać z zabiegów z użyciem lasera?

Zabiegi przy użyciu lasera znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Wykorzystuje się tę metodę w dermatologii, medycynie estetycznej, w terapii chorób naczyń żylnych, przy urazach oraz w rozmaitych dolegliwościach bólowych. Biostymulacja laserowa jest skuteczna i bezpieczna, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania. Przed planowaniem zabiegu warto zatem sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie osób, które w danym momencie nie mogą skorzystać z laseroterapii. 

Zabiegi laserem

Jaka pora roku nie sprzyja wykonywaniu laseroterapii?

Okresem, w którym rzadko wykonuje się ten zabieg, jest lato. Po zastosowaniu lasera i krótko przed tym nie można się opalać i narażać skóry na duże nasłonecznienie. Dlaczego? Mogłoby się to skończyć powstaniem nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień, a nawet poparzeniem. Laseroterapię wykonuje się więc zazwyczaj w okresie od września do maja. Są jednak szczególne przypadki, gdy lepiej jest przeprowadzić zabieg bez względu na aktualną porę roku. Ma to miejsce szczególnie w przypadku blizn, które najłatwiej redukować laserowo, gdy są świeże. Aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegów laserem warto odwiedzić stronę https://www.zabieglaserem.pl/, gdzie znajduje się ranking najlepszych gabinetów specjalizujących się w laseroterapii. Na stronie można także znaleźć blog, który w całości poświęcony jest tego rodzaju kuracji. 

Choroby, które stanowią przeciwwskazanie do zabiegu

Laseroterapii nie stosuje się również w przypadku niektórych chorób, dlatego w trakcie jej planowania powinniśmy powiedzieć specjaliście o wszystkich schorzeniach, na które cierpimy. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, a także takimi chorobami skóry, jak łuszczyca, alergie czy liszaj - szczególnie, jeśli są one w aktywnej fazie. Nie powinno się stosować lasera u osób chorych na epilepsję, nadciśnienie tętnicze, nieustabilizowaną cukrzycę, a także chorobę wieńcową i nowotworową. Biostymulacji laserowej nie wykonuje się też u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Jakie leki mogą wykluczyć zabieg przy użyciu lasera?

Do grupy przeciwwskazań należy też przyjmowanie niektórych leków. Są to antykoncepcyjne preparaty hormonalne, a także leki światłouczulające (przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe, diuretyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne i wiele innych). Nie powinno się również robić zabiegu podczas kuracji ziołami światłouczulającymi, takimi jak dziurawiec, szałwia czy nagietek. Przeciwwskazanie stanowi również antybiotykoterapia. Podczas wywiadu przez zabiegiem należy przekazać informacje zarówno o aktualnie branych lekach, jak i o tych, które przyjmowaliśmy w ostatnich miesiącach. Dotyczy to również preparatów aplikowanych na skórę.

Zabiegi, których nie można łączyć z laseroterapią

Łączenie zabiegów może pozornie wydawać się wygodne i jawić się jako oszczędność czasu, ale mogłoby skończyć się powikłaniami i zaburzyć efekty terapii. Absolutnie nie powinno się łączyć zabiegów laserowych z peelingami. Stymulacja laserem wiąże się ze zmianami chemicznymi w skórze. Jest ona wówczas bardziej wrażliwa i podatna na wszelkie podrażnienia. Wykonanie w tym czasie peelingu czy dermabrazji skutkowałoby powstaniem blizn, stanów zapalnych i bardzo trudno gojących się ran.