Skip to main content

Koncentrator tlenu - przenośny czy stacjonarny? Który wybrać?

Jednym z podstawowych pytań przy wyborze koncentratora tlenu jest to czy lepiej wybrać urządzenie stacjonarne, czy przenośne. Dla wielu osób koncentrator tlenu jest niezbędnym urządzeniem do prawidłowego funkcjonowania, dlatego powinny mieć go stale przy sobie. Logicznym więc wyborem może wydawać się koncentrator przenośny, skoro stacjonarnego można używać wyłącznie w domu. Sprawa okazuje się jednak nieco bardziej skomplikowana. W tym artykule postaramy się nieco lepiej nakreślić jaki koncentrator lepiej wybrać.

koncentrator tlenu stacjonarny czy przenośny jaki wybrać

Koncentratory tlenu - rodzaje

Koncentratory tlenu można podzielić śmiało na dwa różne rodzaje. Stacjonarne są stosowane najczęściej w domowym zaciszu lub na terenie placówek medycznych. Jego przenoszenie jest bardzo ciężkie, więc zazwyczaj może on pracować w wyznaczonym miejscu. Przenośne koncentratory tlenu są wykorzystywane w miejscach, gdzie nie ma stacjonarnych urządzeń. Można więc śmiało ich używać poza domem lub placówką medyczną.

Podstawowe różnice

Na pierwszy rzut oka widać, że koncentratory różnią się od siebie gabarytami. Stacjonarne urządzanie zajmują więcej miejsca i się znacznie cięższe. Wynika to głównie z konstrukcji i przeznaczenia tych urządzeń. Przenośne koncentratory tlenu są mniejsze, przez co można z łatwością je transportować. Niesie to jednak za sobą pewne ograniczenia. Stacjonarne koncentratory są bowiem bardziej wydajne. Większość koncentratorów stacjonarnych może się pochwalić produkcją tlenu, którego czystość dochodzi do 96%. Tymczasem przenośne koncentratory nie mają aż takich możliwości. 

Przy przenośnych koncentratorach tlenu najważniejsze jest to, aby można było je z łatwością przenosić ze sobą. Dzięki tym urządzeniom wiele osób nie musi rezygnować z normalnego funkcjonowania, ponieważ śmiało mogą dostarczać dodatkowy tlen poza domem. Przenośne koncentratory posiadają specjalne baterie, które je zasilają. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenia nie są wielozadaniowe i stanowią jedynie uzupełnienie tlenoterapii w trakcie przebywania poza domem. Dokładne informacje o podziale na stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu możemy przeczytać na stronie dajetlen.pl, gdzie wyszczególnione są najważniejsze informacje, poradniki i artykuły dotyczące doboru sprzętu medycznego. W troskę o nasze zdrowie, warto zadbać o sprawdzone i rzetelne źródła wiedzy oraz korzystać z pomocy specjalistów.

Jakie urządzanie więc wybrać?

To, na jakie urządzanie lepiej się zdecydować, zależy głównie od pacjenta. Jeżeli głównie oczekujemy wysokiej wydajności, to stacjonarne urządzenia okazują się znacznie lepsze. Jeżeli jednak planujemy się często przemieszczać, to przenośne koncentratory mogą okazać się lepsze. Oznacza to, że przenośne koncentratory sprawdza się lepiej dla osób, które są często w podróży. Stacjonarne urządzenia mają mniejsze ograniczenia techniczne, jednak kosztem ich możliwości tracą na mobilności. Należy jednak pamiętać, że urządzenia mobilne wymagają częstego ładowania baterii. Przy decyzji o wypożyczeniu sprzętu powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów i sprawdzonych źródeł. Warto zapoznać się z ofertami jakie proponują różne firmy i porównać ich wybór. Jako przykład możemy wziąć wypożyczalnie strony https://dajetlen.pl/artykuly/wypozyczalnia-sprzetu-medycznego-po-urazie-jak-to-dziala-i-ile-kosztuje, gdzie dowiemy się o specyfikacji i wskazaniach do wynajmu sprzętu medycznego. Warto korzystać z rzetelnych źródeł wiedzy, zwłaszcza, gdy główną rolę gra nasze zdrowie.

Podsumowując, przenośne koncentratory tlenu sprawdzają się tylko w konkretnych przypadkach. Jeżeli pacjentem jest osoba starsza i schorowana, to lepiej, aby korzystała z koncentratora stacjonarnego, ponieważ zapewnia on dopływ czystszego tlenu i ma większa wydajność. Jeżeli wiec dla kogoś aspekt mobilności nie jest, aż tak ważny to lepiej wybrać stacjonarny koncentrator tlenu.