Skip to main content

Lecznicza moc sztuki - rodzaje, korzyści i cele arteterapii

Ilość osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, intelektualnymi oraz ruchowymi z roku na rok rośnie. Wśród wielu rodzajów terapii stosowanej przez terapeutów coraz większą popularnością cieszy się arteterapia. Jest to forma terapii, która pomaga pacjentom wyrazić siebie i opisać swoje emocje w sposób niewerbalny poprzez obcowanie z szeroko pojętą sztuką. Uczelnie i szkoły proponują swoim studentom szeroką gamę studiów i kursów dotyczących arteterapii. Każdy pedagog i terapeuta, który ma w planach wykorzystanie arteterapii w pracy z uczniami lub pacjentami, jest zobowiązany do odbycia tego rodzaju szkoleń.

Studia arteterapia

Na czym polega arteterapia?

Arteterapia jest jedną z metod psychoterapii opartą na działaniach kognitywnych i treningu twórczym. Znaczy to mniej więcej tyle, że podczas takiej terapii wykorzystuje się środki artystyczne, takie jak na przykład malowanie obrazów, do działań terapeutycznych. Pomaga to szczególnie pacjentom, którym ciężko jest słowami określić swoje uczucia i emocje. Bardzo ważnym aspektem arteterapii jest nieocenianie postępów pacjenta, unikając tym samym niepotrzebnej presji i stresu, przy jednoczesnym wsparciu i motywacji chorego przez terapeutę. Skierowanie na tego rodzaju terapię najczęściej wystawia lekarz psychiatra.

Kto prowadzi zajęcia arteterapii? 

Zajęcia arteterapii prowadzi odpowiednio wykwalifikowany specjalista - arteterapeuta. W celu zostania arteterapeutą należy podjąć odpowiednie szkolenia oraz kursy. W tym celu warto zapisać się na ARTETERAPIA STUDIA - KURSY, które są uzupełnieniem studiów przygotowujących do zostania arteterapeutą. Tego rodzaju szkolenia dedykowane są terapeutom, coachom, pedagogom oraz wszystkim chętnym uzupełnić wiedzę z zakresu arteterapii. 

Jakie są rodzaje arteterapii? 

Wyróżniamy kilka rodzajów arteterapii. Między innymi jest to: muzykoterapia, która opiera się na śpiewaniu, graniu na instrumentach, słuchaniu muzyki; plastykoterapia, która rozwija wyobraźnię poprzez malowanie, szkicowanie czy rzeźbienie, ale też choreoterapia, czy biblioterapia, które odpowiednio wspomagane są tańcem i rytmiką, lub czytaniem, słuchaniem, a nawet tworzeniem poezji.

studia arteterapia

Główne zalety arteterapii

Arteterapia wykazuje pozytywny wpływ nie tylko na rozwój psychiczny, ale też wspiera rozwój ruchowy pacjenta. Kształtuje ona i rozwija inteligencję emocjonalną u chorych dzieci, wyostrza zmysły, relaksuje. Dzięki tej terapii u pacjentów wzrasta świadomość własnego ciała i jego możliwości, rozwija się ich sprawność ruchowa i manualna. Osoby, które do tej pory miały trudności z porozumiewaniem się, odnajdują w terapii sposób na to jak pokazać innym swoje myśli i uczucia, uwalniając się tym samym od nagromadzonych i często tłumionych negatywnych emocji i napięć. Podczas arteterapii stymulowane są obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć motoryczną, wzrokową i słuchową, dzięki czemu rozwija się u pacjentów zdolność koncentracji, postrzegania świata i ludzi i naśladowania ich. Ma to ogromny wpływ na postawę i zachowanie chorego nie tylko wobec innych, ale też wobec siebie samego.

Co bardzo ważne, arteterapii używa się nie tylko w celu leczenia zaburzeń psychicznych, ale może być też ona wykorzystywana podczas terapii osób zdrowych, które poszukują jedynie przestrzeni, by móc wyrazić swoje emocje i odkryć siebie na nowo. Arteterapia może być również świetną alternatywą dla tych wszystkich, którzy chcą po prostu obcować ze sztuką w celach czystko rekreacyjnych.