Skip to main content

Na co pomaga komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to urządzenie wykorzystujące do leczenia czysty tlen pod wysokim ciśnieniem. Jest ona uważana za jeden z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia wielu schorzeń, jednak w Polsce nie jest do tej pory powszechnie znana. Dlaczego zabiegi z wykorzystaniem komory hiperbarycznej są tak wartościowe i dlaczego warto z nich korzystać? Przeczytaj poniżej.

Komora hiperbaryczna w Slupsku

Właściwości i działanie komory hiperbarycznej

Zabieg z wykorzystaniem komory hiperbarycznej nosi nazwę tlenoterapii hiperbarycznej, co oznacza, że na organizm człowieka w chwili zabiegu oddziałuje tlen pod ciśnieniem rzędu 3 atmosfer. Efektem zabiegu jest dostarczenie krwi kilkukrotnie wyższej niż standardowo dawki tlenu, dzięki czemu zostajemy niesamowicie dotlenieni i odżywieni. Tlen przedostający się do nawet słabo ukrwionych części ciała pobudza komórki do wzrostu oraz odnowy wpływając pozytywnie na nasz szpik kostny, naskórek oraz naczynia krwionośne. Odwiedzając stronę komorahiperbaryczna.slupsk.pl i rezerwując wizytę, przekonaj się o niezwykłym oddziaływaniu tlenoterapii, stosowanej w leczeniu dziesiątek różnorodnych chorób oraz dolegliwości.

Zastosowanie komory hiperbarcznej oraz przeciwwskazania

Leczniczy wpływ tlenu na organizm ludzki jest znany już od dawna, dlatego komora hiperbaryczna staje się coraz popularniejszą metoda terapii następujących schorzeń i urazów:

 • zatrucie tlenkiem węgla (czadem) – komora hiperbaryczna pomaga nasycić krew tlenem dzięki czemu organizm jest w stanie wyprzeć skumulowany i niezwykle szkodliwy tlenek czadu,
 • choroby o podłożu neurologicznym ( Alzheimer, ADHD, Parkinson, autyzm) – jako wspomaganie leczenia tradycyjnego,
 • trudno gojące się rany – komora hiperbaryczna pobudza komórki do wzrostu i odbudowy co pozwala przyspieszyć gojenie,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • przeszczepy – tlen wspomaga procesy przyswajania przez organizm przeszczepu,
 • nadciśnienie tętnicze i miażdżyca,
 • anemia – jako szybkie odżywienie komórek ciała,
 • cukrzyca,
 • martwica tkanek,
 • choroba dekompresyjna,
 • nagły niedosłuch,
 • otyłość skrajna.

Lecznicza moc tlenoterapii

Jak przebiega zabieg?

Oczywiście przed rozpoczęciem każdej terapii należy dokonać konsultacji z lekarzem, który oceni czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania tego typu leczenia. Główne z nich to przebycie w niedługim odstępie czasu zabiegów i operacji w obrębie klatki piersiowej oraz choroby płuc, takie jak rozedma czy zapalenie dróg oddechowych. Istotne przeciwwskazania do zabiegów to również ciąża, padaczka, przebyte zabiegi w obrębie uszu. To ile i jakiej długości zabiegów potrzebuje pacjent ocenia lekarz na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez rozpoczęciem terapii. Standardowy zabieg trwa godzinę, w trakcie której ciśnienie w kabinie jest stopniowo zwiększane, aż do osiągnięcia oczekiwanej wartości.  Pacjent powinien być pozbawiony wszelkich ozdób i być ubranym w lekką bawełnianą bieliznę. Terapia w komorze odbywa się w pozycji lezącej a tlen podawany jest przez maskę lub hełm. Niestety w Polsce istnieje jedynie kilka miejsc, w których możemy wykonać tego typu zabieg w ramach NFZ. Prywatnie jest to koszt około 150 zł za jeden zabieg.