Skip to main content

Na czym polega leczenie kanałowe?

Od pewnego czasu zmagasz się z uciążliwym bólem zęba? Ból ten promieniuje i nasila się w pozycji leżącej? Jeśli nie ustępuje pod wpływem tabletek przeciwbólowych dostępnych bez recepty, koniecznie wybierz się do dentysty. Być może pod powierzchniową warstwą szkliwa lub pod wypełnieniem rozwinął się ostry stan zapalny i potrzebujesz leczenia kanałowego. Przeczytaj, na czym polega leczenie kanałowe, ile kosztuje i kiedy trzeba je wykonać.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Leczenie kanałowe pomoże Ci nie tylko pozbyć się intensywnego bólu zęba, ale przede wszystkim uniknąć jego ekstrakcji. Przed zabiegiem dentysta, na podstawie zdjęcia RTG, ocenia ilość i budowę kanałów. Leczenie endodontyczne odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na oczyszczeniu, poszerzeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych zęba. Usuniętą zainfekowaną miazgę zębową lekarz zastępuje gutaperką – substancją pochodzenia naturalnego. Ząb leczony kanałowo trzeba odbudować, aby go wzmocnić i zapewnić sobie komfort żucia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o leczeniu kanałowym, na stronie novadent-stomatologia.pl sprawdzisz, jak przebiega endodoncja w gabinecie Dentysta, stomatolog Nova Dent znajdującym się przy ul. Zygmuntowska 15/6 w Nowym Sączu, tel. 690 513 251.

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Lecznie kanałowe jest na tyle skomplikowane, że wykonuje się je tylko w poważnych przypadkach, takich jak zwichnięcie zęba, jego złamanie i rozwijająca się zgorzel. Endodoncja bywa konieczna również wtedy, gdy dojdzie do zainfekowania miazgi w kanałach korzeniowych zęba na skutek rozwijającej się przez wiele lat próchnicy. Czasami trudno tu mówić o zaniedbaniach ze strony pacjenta. Próchnica niekiedy rozwija się bezboleśnie pod plombą lub wewnątrz zęba, co sprawia, że trudną ją wykryć. Dopiero ostry stan zapalny zęba objawia się tak silnym i promieniującym bólem, że jedynym rozwiązaniem okazuje się wizyta u stomatologa i leczenie endodontyczne.

Leczenie kanałowe – czy wiąże się z bólem?

Leczenie kanałowe, chociaż uchodzi za skomplikowane, wykonuje się zwykle podczas jednej trwającej do 2 godzin wizyty. Endodoncja kojarzy się wielu pacjentom z bólem. Jednak w rzeczywistości leczenie kanałowe nie boli, ponieważ cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekki ból pojawia się u niektórych pacjentów dopiero po leczeniu i utrzymuje się przez kilka dni. W takiej sytuacji pomagają zwykłe środki przeciwbólowe.  

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe – ile kosztuje?

Ceny leczenia endodontycznego zaczynają się od kilkuset złotych. Ostateczny koszt zależy od metody, liczby kanałów, jakości materiałów i instrumentów, jakich użyje stomatolog. Za leczenie kanałowe metodą tradycyjną zapłacisz mniej niż za endodoncję pod mikroskopem. Jednak to właśnie leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala dentyście dokładniej wykonać zabieg i przedłużyć żywotność zęba o wiele lat. Jeśli planujesz leczenie kanałowe, aby uchronić ząb przed usunięciem, wykonaj je w dobrze wyposażonym gabinecie, u doświadczonego stomatologa, który korzysta ze sprawdzonych materiałów.