Skip to main content

Nowe technologie w medycynie

Medycyna jest dziedziną naszego życia, która rozwija się najszybciej. W dzisiejszych czasach przeszczepy, operacje na otwartym sercu, używanie lasera to norma. Czy nowe technologie, bez których nie wyobrażamy sobie życia będą służyły medycynie z powodzeniem?

Czy będziemy w stanie przedłużyć nasze życie?

W XX wieku średnia długość naszego życia została wydłużona z czterdziestu do siedemdziesięciu lat. Na pewno dużą rolę w tej kwestii odegrał rozwój medycyny. Na całym świecie wzrosła świadomość tego, jak niebezpieczne są choroby zakaźne. Wydaje się jednak, że rozwój technologii miał bardzo duże znaczenie, ponieważ ilość wynalazków, które powstały w XX wieku pozwoliła na wydłużenie życia oraz poprawę jakości zdrowia. To właśnie dzięki zastosowaniom nowoczesnej technologii powstały takie badania jak: USG, RTG, laparoskopia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, EKG. Wszczepianie implantów lub rozrusznika serca to nie science fiction, a rzeczywistość, w której żyjemy. Ponadto druk 3D daje możliwości wytworzenia sztucznych organów, protez kończyn, a nawet części serca, takich jak zastawki, naczynia krwionośne lub komory. W przyszłości planuje się wykorzystywać drony do transportu krwi. W roku ubiegłym okulary rozszerzonej rzeczywistości pozwoliły na oglądanie naczyń krwionośnych w trójwymiarze operowanego pacjenta. 56% mieszkańców Europy zadeklarowało, że chciałoby się poddać operacji przy pomocy robota, natomiast 54% mogłoby korzystać z wizyt lekarskich za pomocą kamery internetowej. Temat nowych technologii, medycyny i wielu innych dziedzin poruszany jest na blogu https://www.annaludwicka.pl/, gdzie autorka udostępnia odbiorcom wiele interesujących ciekawostek o różnej tematyce. Warto zgłębiać podobne wątki, ponieważ technologia jutra zbliża się wielkimi krokami!

Nowy standard nadchodzi!

Smartfony, inteligentne zegarki oraz medyczne opaski zrobiły bardzo dużą różnicę w rozwoju medycyny, ale dzięki nowemu rozwiązaniu 5G wkroczymy w nową erę technologiczną, która już puka do naszych drzwi. 5G, to nowy standard telefonii komórkowej, który cechuje się stabilnością, niezawodnością, bardzo szybką transmisją danych, zwiększoną wydajnością oraz zmniejszeniem zużycia baterii urządzeń, które będą go obsługiwać. Dodajmy, że sieć 5G będzie w stanie działać nawet na 100 urządzeniach na metr kwadratowy. To nowoczesne rozwiązanie będzie potrzebowało najwyższej jakości zasięgu i dobrego operatora komórkowego.

Medycyna na odległość, czy to możliwe?

Nowy standard 5G z powodzeniem przyczyni się do rozwoju telemedycyny, czyli diagnozowania pacjentów na odległość. W przypadku, gdy łączność będzie wysokiej jakości, a przesył danych osiągnie 10 gigabajtów na sekundę, to rozmowy z lekarzem, przesyłanie dokumentacji medycznej i zdjęć o dużych rozmiarach nie będzie stanowiło żadnego problemu. Zapomnij o przewożeniu opasłych tomów dokumentacji medycznej. Podkreślmy, że dzięki błyskawicznej transmisji danych, którą będzie dysponować 5G będą przesyłane w mgnieniu oka, a oprócz tego pojawią się możliwości zastosowania nowoczesnych urządzeń. Zapisanie się na operację online lub telewizytę będzie czymś powszechnym. Sieć 5G pozwoli na przeprowadzanie operacji z wykorzystaniem robotów. Wyobraź sobie, że chirurg, który Cię operuje będzie sterował zminiaturyzowanym robotem wewnątrz twojego ciała. W tym miejscu należy uzupełnić, że opóźnienie między przesłaniem danych, a odbiorem sygnału będzie wynosić tylko jedną milisekundę! Sterowanie robotem będzie odbywało się na odległość, a żeby tego było mało, to w zabiegu będą mogli uczestniczyć chirurdzy z całego świata.