Skip to main content

Problem odstających uszu - czy operacja to jedyna metoda pozbycia się tego kompleksu?

Uszy to niewielki element znajdujący się na głowie, jednak wszelkie wady tego narządu mocno rzucają się w oczy. Odstające uszy są problemem wielu osób, ponieważ wywołują u nich liczne kompleksy i brak pewności siebie. Z pomocą przychodzą operacje uszu, które skutecznie mogą rozwiązać ten problem. Zabieg mający na celu zmniejszenie wady jaką, jest odstawanie uszu, jest bardzo skuteczny i może być przeprowadzany zarówno u osób młodszych, jak i starszych. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć, jak wygląda ten zabieg.

Dla kogo wskazany jest taki zabieg?

Operacja dostających uszu nie jest spowodowania wskazaniami klinicznymi. Odstające uszy nie wpływają bowiem w żadnym stopniu na to jak człowiek słyszy. Oznacza to wiec, że przeprowadzanie takiej operacji jest uwarunkowanie wyłącznie wskazaniami estetycznymi. U wielu osób odstające uszu są powodem kompleksów i utraty pewności siebie. Często dzieci i starsi, którzy posiadają odstające uszy, są wyśmiewani, a to wszystko z powodu tego, że taka wada bardzo mocno rzuca się w oczy. Operacja uszu może natomiast skutecznie rozwiązać ten problem, a co za tym idzie, można pozbyć się na zawsze dokuczliwych kompleksów.

Operacja odstających uszu

Odstające uszy mogą być operowane już nawet u dzieci, jednak muszą one mieć w pełni wykształcone ucho. Rozwój uch następuje bowiem u dziecka, średnio do 6 roku życia. Przed taką operacją u dziecka, trzeba jednak dokładnie się skonsultować z lekarzem i samym dzieckiem. Operacja korekty odstających uszu wykonywana jest również u osób starszych. Zabieg jest bardzo bezpieczny i nie niesie za sobą wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań.

Sam zabieg korekty uszu polega na tym, że lekarz wykonuje niewielkie nacięcie z tyłu ucha. Następne przystępuje do wymodelowania ucha tak, aby jego odległość od czaszki była naturalna. Po całym zabiegu zakładane są niewielka szwy w miejscu nacięcia. Pacjent nie ma po takim zabiegu widocznych blizn, a uzyskany efekt jest trwały i bardzo rzadko się zdarza, że uszy wracają do dawnego umiejscowienia. Pacjent zazwyczaj jest wypisywany do domu jeszcze tego samego dnia i jedynie musi zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Jak przygotować się do zabiegu korekty uszu?

Przed samym zabiegiem, trzeba oczywiście udać się na konsultację ze specjalistą. W trakcie tej wizyty omawiane są wszelkie szczegóły, a lekarz sprawdza, czy nie mamy jakichś przeciwwskazań do takiego zabiegu. Lekarz podaje nam także wszelkie zalecenia, jakich trzeba się trzymać przed i po zabiegu. Oczywiście przeprowadzane są także standardowe badania krwi, mające na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Sam zabieg korekty uszu jest bardzo bezpieczny, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą ograniczyć wykonanie takiego zabiegu u niektórych osób. Z zabiegu nie mogą korzystać osoby cierpiące na infekcyjne choroby skóry, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby tkanki łącznej, choroby nowotworowe oraz epilepsje.