Skip to main content

Ednoskop - jak wspomaga medycynę

Oblicze medycyny, zwłaszcza chirurgii, odmieniły dwa kluczowe czynniki. Septyka i antyseptyka to pierwszy, drugi to wynalezienie antybiotyków. Przed tym skokiem w rozwoju medycyny, chirurgia miała statystyki, które w dzisiejszych czasach mogłyby przyprawić o palpitacje serca nie jednego pacjenta.

Ednoskop - przełom w medycynie

Często zdarzały się przypadki, że wraz z raną zaszywano pacjentowi narzędzia, gaziki, ligninę. Kończyło się to rożnie, jednak cierpiał na tym pacjent i jego najbliższe otoczenie. Szukano więc, nowych, bezpieczniejszych i lepszych rozwiązań. Działanie naukowców zaowocowało urządzeniem, które robi furorę do dnia dzisiejszego i jest podstawowym narzędziem w chirurgi na każdym oddziale. Chodzi o endoskop. Oczywiście jego funkcjonalnośc możliwa jest tylko jeśli wykorzystywana jest myjnia endoskopowa, która zapewnia sterylność tego typu narzędziom.

Nowe możliwości

To niepozorne urządzenie pozwala na wziernikowania jam ciała z poziomu niewielkiego nacięcia i przeprowadzanie nawet skomplikowanych zabiegów i operacji. Wracając do septyki i aseptyki niezwykle istotna w użyciu endoskopu jest dezynfekcja. Endoskop przed użyciem musi być sterylny. Nie jest to coś co wymaga tytanicznego wysiłku ze strony personelu. Umiejętne zastosowanie myjni endoskopowej gwarantuje, że endoskop jest gotowy do użycia i nie powoduje zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Po zabiegu powstaje tylko niewielkie nacięcie a okres powrotu do zdrowia przebiega dużo krócej w porównaniu do zabiegów metodą tradycyjną. Warunkiem powodzenia zabiegów jest czystość pola operacyjnego i endoskopu.

Sterylność urządzenia

Personel medyczny musi mieć świadomość, do czego służy myjnia endoskopowa i w profesjonalny sposób ją obsługiwać. Nie ma innej drogi do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi. Myjnia nie jest urządzeniem trudnym w użyciu. Odpowiednie przeszkolenie i solidne wykonywanie zaleceń producenta gwarantują, że wszystko przebiegnie sprawnie. Wspólny wysiłek lekarza i pozostałego personelu włożony w dbałość o zdrowie pacjenta zaowocuje mniejszą ilością powikłań i przyniesie satysfakcję z wykonywanej pracy. Dobry osprzęt i narzędzia to dzisiaj zaraz po operatorze najważniejszy element odpowiadający za powodzenie operacji. Warto poświęcać uwagę na zaznajomienie się z jego funkcjonowaniem i utrzymywaniem w odpowiednim stanie i czystości.