Skip to main content

Stulejka - problem dotykający wielu mężczyzn

Stulejka rozumiana medycznie jest powszechnym i dość poważnym problemem. Czym jest ta nieprawidłowość? Polega ona na nieprawidłowej budowie napletka na penisie i jego zwężeniu w taki sposób, iż tego napletka nie można zsunąć z żołędzi prącia i odsłonić go. Oczywiście stulejka stulejce nierówna, są osoby, które nie potrafią zsunąć napletka ani odrobinę, są tacy, którzy potrafią odsłonić go do połowy oraz tacy, którzy co prawda są w stanie całkowicie odsłonić żołądź, ale czynią to z wyraźnym bólem i dyskomfortem, co także kwalifikuje się do definicji stulejki.

Mężczyzna dotknięty problemem stulejki

Nieprawidłowość stulejki

Zazwyczaj stulejka jest wykrywana w okresie dojrzewania, gdy młody chłopak zaczyna interesować się swoim ciałem. Dostrzega wtedy, że nie jest w stanie odsłonić napletka. Jest to niestety kwestia dość wstydliwa, dlatego wielu młodych mężczyzn długie miesiące wzbrania się przed powiedzeniem o swoim problemie rodzicom, albo przed samodzielnym pójściem do lekarza. Wielu z nich szuka sposobu na naprawienie tego problemu w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasła typu "co to jest stulejka", jednak nie zawsze znajdują oni rzetelne źródło informacji. Warto w takich sytuacjach szukać informacji w sprawdzonych źródłach, czyli na stronach gabinetów estetycznych, takich jak przykładowo Derm-Estetyka.

Operacja stulejki

Przy problemie takim jak stulejka zabieg operacyjny jest koniecznością, nie da się w inny sposób usunąć tej nieprawidłowości. Pocieszać dotkniętych problemem może na pewno to, że operacja stulejki jest stosunkowo mało skomplikowana. Zabiegu dokonuje się jedynie pod znieczuleniem miejscowym (cały czas jesteśmy świadomi, ale w wiadomym miejscu działania chirurga nie czujemy nic). Zabieg nie powinien też trwać dłużej niż czas między godziną a dwoma.

Zabieg stulejki wykonywany w Gabinecie Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka

Konsultacje przed zabiegiem stulejki

Nie każdy zabieg usunięcia stulejki wygląda tak samo, dlatego należy wcześniej udać się na konsultację by dowiedzieć się, co jest konieczne w naszym przypadku. Czasami będzie to jedynie lekkie nacięcie napletka i powiększenie jego obwodu, czasami trzeba usunąć większą część zbyt ciasnej skóry, w rzadkich przypadkach może być konieczny nawet zabieg obrzezania całkowitego, ale lekarze obecnie starają się tego unikać. Czasami problem ze stulejką, czyli zbyt ciasnym napletkiem jest także powiązany ze zbyt krótkim wędzidełkiem, czyli fałdem skóry od dołu penisa. Wtedy trzeba i owo wędzidełko wydłużyć.

W czym przeszkadza stulejka?

No dobrze, ale pewnie znajdą się i tacy, którzy zapytają, po co w ogóle stulejkę usuwać? Powody są właściwie dwa. Pierwszy to problemy z higieną, bowiem pod zamkniętym napletkiem zbierają się bakterie i nieprzyjemna wydzielina. Stulejka uniemożliwia więc normalne mycie całyvh żołędzi członka i może dojść do różnych zakażeń. Drugim kłopotem są problemy we współżyciu płciowym, gdyż podczas aktu seksualnego dochodzi do samoczynnego odsłonięcia się żołędzi. Stulejka powoduje wtedy dolegliwości bólowe i dyskomfort.