Skip to main content

Wskazania do wizyty u lekarza flebologa

Żylaki, zakrzepy oraz inne choroby związane z krążeniem są zmorą dzisiejszych czasów. Najczęściej choroby te pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, uprawiają za mało sportu, palą papierosy, piją alkohol lub niezdrowo się odżywiają. Jeżeli zauważymy problemy związane z naszym krążeniem, to powinniśmy udać się na konsultacje do flebologa. Jest to lekarz specjalizujący się w badaniu i diagnozowaniu chorób związanych z układem krążenia. Oprócz tego flebolog jest osobą, która może nam pomóc wyleczyć zakrzepy, żylaki i zapalenia żył. W tym artykule podpowiemy, jakie są wskazania do wizyty u flebologa.

Flebologia

Kiedy wybrać się do flebologa?

Flebolog jest lekarzem, który zajmuje się problemami związanymi z układem krążenia. Oznaką świadczącą, że powinniśmy udać się do specjalisty, może być pojawienie się opuchlizny na kostkach, łydkach oraz stopach. Dodatkowo problemom z układem krążenia towarzyszy uczucie ciężkości w nogach. Widocznymi objawami są również pajączki pojawiające się na nogach oraz popękane naczynka. Jeżeli zaobserwujemy u siebie takie objawy, to powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę u flebologa. W tym celu, warto odwiedzić stronę https://www.flebologkrakow.pl/, gdzie widnieją dane kontaktowe do doświadczonego specjalisty z Krakowa - Flebologa Bartłomieja Juzy. Jeżeli tego nie zrobimy, to problemy mogą narastać, co w konsekwencji doprowadzić może do pojawienia się obrzęków i uszkodzeń naczyń krwionośnych. W skrajnych, nieleczonych przypadkach dochodzi nawet do niedokrwienia kończyn dolnych i pojawienia się owrzodzeń. 

Jak wygląda diagnostyka u flebologa?

Jeżeli zdecydujemy się udać na wizytę do flebologa, to diagnostyka najprawdopodobniej zostanie przeprowadzona za pomocą badania USG Doppler. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie dokładnie przebadać stan naszych tętnic oraz żył. Im wcześniej zostaną wykryte wszelkie problemy związane z układem krążenie, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Po wizycie diagnostycznej, jeżeli zostaną zidentyfikowane problemy, flebolog powinien od razu przejść do leczenia. Okazać się może jednak, że niektóre problemy, np. opuchlizna nóg nie muszą oznaczać choroby. Jak wskazano w artykule: https://genesisclinic.com.pl/blog/wskazania-do-wizyty-u-lekarza-flebologa/, niektóre symptomy nie są związane z układem żylnym. Mogą one być naturalnym efektem ciąży lub otyłości. Nie mniej jednak, zawsze warto skonsultować swoje obawy z odpowiednim lekarzem. 

Leczenie u flebologa

Flebolog najczęściej przeprowadza leczenie w mało inwazyjny sposób. Na podstawie przeprowadzonej wcześniej diagnozy dobierana jest odnowienia metoda leczenia. Istnieje wiele różnych technik, którymi może się posłużyć flebolog w celu leczenia. Stosowane są takie zabiegi jak echoterapia, masaż, laseroterapia, drenaż limfatyczny, skleroterapia czy miniflebektomia. To jaką metodę wybierze specjalista, zależy gównie od tego, z jakim problemem się zmagamy oraz jaki jest jego stopień zaawansowania.

Inne zalecania wizyty u flebologa

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, głównym zajęciem lekarza flebologa jest leczenie żylaków i innych schorzeń związanych z układem krwionośnym. Oprócz tego do flebologa można się wybrać na wizytkę, gdy cierpimy na skłonność do powstawania siniaków oraz opuchlizn. Flebolog może także nam pomóc gdy mamy problemy z hemoroidami i wrzodami.