Skip to main content

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!

Żyjemy w czasach, kiedy czas płynie z każdym dniem szybciej. Niby mamy wiele sprzętów, które maja nam pomóc w wykonywanych obowiązkach domowych, tak byśmy mieli więcej czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół. W myciu naczyń pomaga nam zmywarka, pralka i suszarka skracają czas prania i rozwiązują problem z długim suszeniem, a mały sprytny robocik myje podłogę gdy jesteśmy w pracy. nie musimy chodzić do banku, bo mamy go w telefonie, tak samo jak listy, które odbieramy w wirtualnej skrzynce pocztowej.

szybkie tempo życia

Wyścig szczurów

A jednak czasu mamy coraz mniej. Mniej dla siebie, mniej dla rodziny i mniej dla przyjaciół. Mniej mamy też przyjaciół. Ciągle biegniemy, w głowie słyszymy tylko: "szybciej, szybciej, masz mało czasu, spiesz się!". Nic dziwnego, ze coraz więcej z nas nie wytrzymuje tego biegu. Pęka, załamuje się. do tego otaczające nas środowisko nie patrzy na takie przypadki przychylnym okiem. Jeśli jesteś szczęśliwy, rozwijasz się to dobrze - jesteś mile widzianym gościem. Jeśli jednak załamujesz się i nie daj Boże głośno o tym mówisz, to źle, znajomi się od ciebie odwracają, jeszcze się "zarażą". Niestety takie mamy czasy. Czasy w których na osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, nie radzące sobie z tempem życia, czeka psycholog.

Psycholog - temat tabu

Niestety żyjemy w społeczeństwie, w którym pomoc psychologiczna czy tez psychoterapia indywidualna są tematami, których się nie porusza. Są to tematy wstydliwe, a osoby korzystające z nich są napiętnowane. Z czego to wynika? Otóż, z ignorancji, niewiedzy, braku chęci zrozumienia, że tak naprawdę pomoc psychologiczna nie jest niczym złym. Psychoterapia indywidualna często utożsamiana jest z pomocą psychiatryczną, a osoby z niej korzystające uważane za chore psychiczne. Na szczęście takie podejście zaczyna się zmieniać. znacznie lepiej jest w dużych miastach, zdecydowanie gorzej na prowincji i na wsi. Tam mentalność ludzką najtrudniej jest zmienić. Czy powinniśmy się wahać? Nie. Jeśli czujemy, ze powinniśmy z kimś porozmawiać, z kimś kto spojrzy na nasze problemy z dystansu, obiektywnym okiem , nie będzie nas oceniał i wesprze nas kiedy będziemy próbowali sobie poradzić z problemami udajmy się do psychoterapeuty. Przykładem dobrego specjalisty jest psycholog Katarzyna Stefaniak, która stosując nurt psychodynamiczny potrafi dotrzeć do źródła problemu i w ten sposób skutecznie go zwalczyć.

piłeczki z buźkami

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie ma nic złego w tym, że prosimy o pomoc wtedy kiedy jej potrzebujemy. Wręcz przeciwnie, szybka reakcja w odpowiednim czasie może zapobiec wielu ludzkim tragediom życiowym. Czasem może okazać się, ze wystarczy nam kilka spotkań, podczas których osoba obiektywna, powie nam prosto w oczy rzeczy, których sami uwikłani w wewnętrzne problemy nie dostrzegamy. Czasem będzie potrzebna dłuższa psychoterapia indywidualna, lub może psychoterapia, która odbędziemy razem z partnerem, aby ratować nasz związek. Bez wątpienia musimy zdać sobie sprawę z jednego: korzystanie z pomocy psychologa nie jest niczym złym, nie należy się jej wstydzić. O swoje zdrowie psychiczne musimy dbać tak samo jak o zdrowie naszego ciała. Pomoc psychologiczna jest na równym poziomie ważności z pomocą lekarską. Tylko jeżeli poradzimy sobie z dręczącymi nas problemami będziemy naprawdę szczęśliwi.

 

Pomoc psychologiczna - oczekiwania vs rzeczywistość