Skip to main content

Zatorowość płucna - przyczyny, objawy, leczenie

Zatorowość płucna jest problemem, w wyniku którego w płucach człowieka dochodzi do zatkania się światła tętnic płucnych, To jakie będzie miało to skutki dla naszego organizmu, zależy w dużej mierze od tego, w jakim miejscu płuca dojedzie do zatoru. Zatrzymanie przepływu krwi do niektórych rejonów płuc, może objawiać się dusznościami, potliwością oraz przyśpieszeniem bicia serca. Często tym objawom również towarzyszy ból w klatce piersiowej, który może promieniować również na plecy, brzuch i ramiona. W tym artykule bliżej przyjrzymy się zatorowości płuc.

zatorowość płucna

Przyczyny powstawania zatoru w płucach

Najczęstszą przyczyną powstania zatoru w płucach jest pojawienie się skrzeplin, które powstają poprzez krzepnięcie krwi na ściankach naczyń krwionośnych. Takie skrzepliny najczęściej powstają w żyłach znajdujących się w nogach lub w miednicy. Gdy taki zakrzep się urwie, to jest on transportowany przez układ krwionośny i może dotrzeć do płuc. Najczęściej takie zatory powstają w organizmach osób, które się mało ruszają lub mają problemy z niewydolnością krążenia. Brak ruchu może być spowodowany przez konieczność długiego leżenia po zabiegu lub urazie, ale również przez siedzący tryb pracy i życia. Zatory najczęściej są tworzone przez skrzepliny, ale również może je powodować tłuszcz, powietrze lub ciało obce.

Objawy zatorowości płucnej

Zatorowość płucna może objawiać się na różne sposoby. Często towarzysza jej duszności, wzmożona potliwość oraz przyśpieszony oddech. Oznakami zatoru może być również ból w klatce piersiowej, który promieniuje na inne partie ciała, przyspieszone bicie serca oraz gwałtowne uczucie lęku. Jeżeli zaobserwujesz takie objawy u siebie, to powinieneś od razu zgłosić się do lekarza na badanie.

Leczenie zatorowości płuc

Pojawienie się zatoru w obrębie płuc wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ odwlekanie tego może spowodować, że w płucach pojawią się kolejne zatory. Lekarz podaje pacjentowi specjalne leki przeciwzakrzepowe, które mają zapobiec pojawianiu się zakrzepów. Najczęściej jest podawana heparyna, a czas leczenia zależy w dużej mierze od tego co jest przyczyna powstawania zatorów. Jeżeli jest to związane z przewlekłą chorobą, to może się to wiązać z długotrwałym zażywaniem leków przeciwdziałającym powstawaniu zakrzepów.

Lekarz, który będzie nas leczył, wykona na początku badanie EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz osłucha serce. Przydatne może się również okazać wykonanie badania ECHO serca oraz tomografii spiralnej. Wszelkie wątpliwości związane z pojawieniem się zatoru w płucach najczęściej rozwiązuje angiografia. Jednym z powikłań, które powstaje w wyniku zatoru w płucach, jest zawał płuca. Wtedy szansa na to, czy pacjent przeżyje zawał zależy od tego jak szybko zostanie udzielona mu pomoc lekarska. Z tego powodu, tak ważne jest szybkie przystąpienie do leczenia zatorowości w płucach.