Skip to main content

Stulejka - objawy, przyczyny i leczenie

Opieka nad dzieckiem, to najważniejsza czynność wykonywana przez rodziców. Każdy opiekun powinien z wielką dokładnością dbać rozwój, higienę oraz zdrowie podopiecznego. Zwracać uwagę na sytuacje, które maja dość często miejsce i są wynikiem niekiedy nieświadomego zaniedbania. Jednym z tego rodzaju obowiązków jest dbanie o miejsca intymne malucha. U chłopców ważnym działanie jest mycie i odpowiednie traktowanie wzrastającego przyrodzenia. Źle wykonywane czynności lub zwyczajne ominięcie odpowiedniej higieny może doprowadzić do zwężenia ujścia penisa. Czym jest stulejka? Jak się objawia schorzenie? Jakie są przyczyny jego powstania? Które znane metody leczenia stulejki są najbardziej skuteczne?

Co to jest stulejka?

Stulejka to choroba, której cecha charakterystyczna jest typowe zwężenie ujścia napletka. Powoduje to niemożność częściowego lub całkowitego ściągania napletka. Należy jednak zwrócić uwagę na wiek i poziom rozwoju pacjenta, gdyż prawidłowo stan ten może również występować naturalnie, a zaburzenie i dysfunkcja po pewnym czasie zaniknie. Tego rodzaju stan to tzw. stulejka fizjologiczna. Występuje ona u chłopców w wieku do 2-3 lat. Po tym okresie genitalia powinny powrócić do właściwej budowy i funkcjonalności. Jeżeli jednak tak się nie stanie, prawdopodobnie niezbędne może się okazać leczenie lub usuwanie stulejki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: zabieg stulejki, na której opisano różnego rodzaju metody leczenia stulejki.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

U osób, które borykają się z problemem należy podjąć odpowiednie działania, gdyż zaniedbanie schorzenia może powodować dolegliwości bólowe, wszelkiego rodzaju zakażania, osłabienie zdrowia, ryzyka powstania różnego rodzaju nowotworów oraz raka prostaty, jak również stać się powodem wielu kompleksów i psychicznych niedogodności. Problemy ze stulejką to niewłaściwości występujące zarówno u młodych chłopców jak i dorosłych, dojrzałych osób płci męskiej. Samodzielne określenie choroby najczęściej występuje w przypadku, gdy mężczyzna zauważy trudności ze ściąganiem napletka, bólem podczas stosunku czy obrzęk spowodowany powstanie stanu zapalnego lub dostaniem się pod napletek brudu czy nieczystości.

Objawy stulejki

Do objawów można także zaliczyć wszelkiego rodzaju pęknięcia na przyrodzeniu, rozstępu czy blizny, które są efektem ścigania części penisa przy użyciu sporej siły. Pojawienie się któregokolwiek z symptomów powinno być bodźcem do skontrolowania stanu przyrodzenia, jak również ewentualnego podjęcia jego leczenia. Jednym ze sposobów pozbycie się problemu jest operacja chirurgiczna. Podczas powszechnie stosowanego zabiegu stulejki wykonuje się tzw. obrzezanie - całkowite usunięcie napletka, jak również plastykę napletka lub wędzidełka prącia. Stulejką wrodzoną wykryta u dzieci można również leczyć stosując różnego rodzaju maści i kremy zawierające kortykosteroidy.